Úvod / Detské oblečenie / Ako naučiť dieťa obliekať sa samostatne?

Ako naučiť dieťa obliekať sa samostatne?

Ako naučiť dieťa obliekať  sa samostatne?

Kedy a ako by sa mali naučiť deti sami obliekať je otázka, na ktorú sa často rodičia pýtajú na portáloch venovaných výchove detí. U každého dieťaťa je miera samostatnosti iná a prichádza a upevňuje sa v rozličnom veku. Najneskôr v škôlke začnú na túto schopnosť tlačiť, lebo pre učiteľky je určite komplikované obliekať tridsať detí v triede. Možno vám ku nášmu kvalitnému detskému oblečeniu prídu vhod aj kvalitné rady, ako naučiť deti samé sa obliekať.

 

Všetko im dôkladne vysvetlite

Pripravte si všetko detské oblečenie od ponožiek až po bundu a pekne im poukazujte, že obliekanie je vlastne celkom zábavná vec! Vysvetlite im, čo sa oblieka naspodok, čo sa vrství a čím sa končí. Prezraďte svojej ratolesti, ako spozná, čo je na tričku, nohaviciach aj sukni „predok“ a čo „zadok“ a dbajte na zapamätanie si poznávacích znamení (štítok na oblečení) – aby vždy boli na „správnom“ mieste.

 

Obrázky na detskom oblečení sú bonusom, hneď prezradia, rovnako ako zips na džínskach, kde je predná časť. Pri ponožkách sa deti rýchlo naučia, čo je päta, čo špička, náročnejšie to však bude s poukladaním nezbedných prstov do rukavíc. Odporúčame hru s odmenami, lebo verte, či nie, toto je pre malých na prvý raz riadne náročné, tak ako pre nás trafiť v piatok večer domov. Nič si nerobte z toho, ak sa vám bude zdať, že váš výklad špuntíci ignorujú. Určite ho zopakujte a aj keď sa situácia nezmení, spoľahnite sa, že vnímali, deti to dokážu vstrebať aj pri svojej všetečnosti.

 

Hromádky detského oblečenia

Niektorí z nás vyrástli na „hromádkach“, ktoré nám chystali mamky. Pre niektorých chlapcov (nech sa neurazia) to bola ranná záchrana ešte aj na druhom stupni základnej školy. To ale vôbec nevadí! Dnes sú z nich mladí úspešní a hlavne samostatní muži a naše mamy si len mädlia ruky, že vedeli, ako na to. Takže s pokojom každé ráno nachystajte hromádku s detským oblečením tak, aby bola v chronologickom poradí, navrchu veci, ktoré sa obliekajú prv. Spokojní budete vy aj vaše dieťatko.

 

Škola hrou, detské oblečenie zábavou

Urobte si prieskum medzi známymi a zistíte, koľko hier a fínt funguje pri motivácii maličkých, aby sa čo najskôr obliekli. Jasné, preteky, kto bude prvý sú o to zaujímavejšie, o čo je väčšia odmena alebo viac súrodencov na štartovnej čiare. Alebo ich nechajte nahlas „hlásiť“, čo si práve obliekajú. Jednak máte pod kontrolou, v akej fáze procesu obliekania ste (a teda či stíhate do školky) a jednak sa dozviete už doma, že sa vynechali pančušky – lebo dozvedieť sa to v škôlke, je už neskoro, najmä ak je vonku mráz a sneh.

 

Nešetrite chválou

Povráva sa, že na deti dobre zaberie občasná vyhrážka, napríklad predstava, že keď sa nestihne obliecť, tak pôjde do škôlky v pyžamku. No, ale keď bude mať z nášho e-shopu s detským oblečením Disney pyžamko, je tu riziko, že by sa na to mohlo aj tešiť. Tak sa radšej spoľahnite na to, čo deti majú najradšej – pochvalu! Všetci radi počujeme, že nás chvália a deti dvojnásobne. Povzbuďte ich, pomôžte a síce láskavo, ale nekompromisne trvajte na tom, aby sa učilo a zvládlo obliekanie, pretože je to jeho významný krok ku samostatnosti a pochvala zaň bude ozajstná. Tá sa v živote ráta viac ako sto falošných. Držíme palce!

TOP ponuka