Úvod / Detské oblečenie / Ako vybrať detské oblečenie

Do zimného oblečenia pre deti sa oplatí investovať a nemusíte byť ani značkoví!

Do zimného oblečenia pre deti sa oplatí investovať a nemusíte byť ani značkoví!

Do zimného oblečenia pre deti sa oplatí investovať a nemusíte byť ani značkoví!

Ani pri oblečení nemusí vždy platiť, že čím drahšie, tým lepšie. Mnohí však iste uznajú, že ak ide o kvalitné materiály za prijateľné ceny, určite sa oplatí investovať. Tak ako u dospelých, aj u detí. Dbať na to by sa malo obzvlásť v zimných mesiacoch. Zimné odevy musia vydržať v rôznych poveternostných podmienkach. Dôležité tiež je, aby oblečenie vydržalo aj niekoľko rokov. Aj z týchto dôvodov sa odporúča značkové oblečenie, prípadne aspoň triedy A určené na anglický trh. Jedna z jeho výhod je, že drží farby a stav materiálu aj po viacerých praniach. 

Ako vybrať vetrovku pre dieťa?

Kvalitná detská vetrovka  by nemala chýbať v žiadnom šatníku. Náchylnosť detí na choroby je v zime oveľa vyššia , a preto by ich vetrovka mala byť nepremoková a zateplená. Podľa odborníkov je najvhodnejšia vetrovka s funkčnou membránou. Trošku si za ňu síce priplatíte, ale oplatí sa. Táto detská vetrovka nepremokne a odvádza pot.  Nenakupujte lacné a nekvalitné vetrovky. Takéto odevy nemajú membránu a tým pádom môžete zistiť, že vetrovka premokne. Tieto vetrovky sú niekedy len povrchovo ošetrené. Po prvom praní  vetrovka neodolá vode ani snehu.

 

Dôležité vlastnosti kvalitnej detskej vetrovky                                                                                                                      

Podstatná je nepremokavosť. Tá je označená vodným stĺpcom. Podľa európskych noriem sa za takú považuje tkanina s vodným stĺpcom 1500 mm. Súčasné membrány sú v rozsahu približne 3 000 – 20 000 mm. Deťom stačí vodný stĺpec  od 5 do 8 tisíc mm. Vhodné je, ak má vetrovka podlepené švy, aby voda neprenikala dovnútra.                                                                                                                                                     

Priedušnosť znamená, koľko gramov vodnej pary prejde metrom štvorcovým tkaniny za jeden deň. Rozsah ponúkaných priedušností  sa podobá číslam uvádzajúcim vodný stĺpec, teda 3000–20 000 g/m2/24h. Podstatné sú aj detaily a prevedenie. Dôležité je,aby mala vetrovka kvalitné zipsy. Výhodou je odpopínacia kapucňa. Odporúča sa tiež snežný pás okolo pásu, ktorý zachytí sneh v prípade pádu, dvojité rukávy s otvorom na palci a nastaviteľné sťahovanie rukávov. Zabúdať by ste nemalli ani na reflexné prvky, vďaka ktorým bude deti vidieť aj za zlého počasia. Podstatný je aj dizajn.  Bunda by mohla byť farebnejšia. Väčšina detí sa v pestrých farbách cíti lepšie.

Dobrá detská čiapka                                                                                                                                                              

To, čím je chránená hlavička, je nesmierne dôležité. Výber detskej  čiapky sa preto nemá podceniť. Najlepšie je, ak má dieťa čapicu na jar, jeseň i zimu. Kukla, ktorá ochráni tvár, sa môže využiť napríklad na hory.  K čiapke patrí aj šál, ktorý sa nemá dávať cez pusu.  Vráťme sa ale k čiapke. Tá musí na hlave dobre sedieť. Nemá byť veľmi malá, ale ani príliš veľká. Nesmie  padať z hlavy a musí chrániť uši. Veľkosť čiapky sa uvádza v číslach, ktoré hovoria o obvode hlavy. Obvod zmeriate krajčírskym metrom, ktorý obtočíteokolo hlavy dieťaťa približne dva centimetre nad obočím – nie cez uši.

Aké sú vhodné detské rukavice?                                                                                                                                      

Určite to poznáte, ak sú ruky dlho nechránené v chlade, hneď sa to na nich odrazí. Dospelí nemajú s rukavicami problém, ale tí najmenší si ich neraz radi dávajú z rúk dole. Detské zimné rukavice sú prstové alebo palčáky. Tie prvé sú vhodnejšie na lyžovanie, pretože deti s nimi ľahšie uchytia predmety.  Palčáky sa zase rýchlejšie navlečú a poskytujú prstom viac tepla. Rukavice môžeme tiež rozdeliť na premokavé a nepremokavé. Môžu byť klasické alebo predĺžené, ktoré na konci majú šnúrku alebo pásik so suchým zipsom a sťahovaním. Sú aj rukavice, ktoré majú vystužené dlane alebo prsty, čo zabraňuje predratiu. Bývajú tiež vybavené rôznymi reflexnými prvkami, pútkami či karabínkami.

Ako v zime obliecť novorodenca, staršie bábätko a batoľa?                                                                                                    

Počas šesťnedelia je obliekanie novorodenca pomerne jednoduché. Platí tu, že je lepšie obliecť dieťa viac ako menej, odporúča sa obliecť mu aj niekoľko vrstiev oblečenia. Pod spodné vrstvy nie je správne obliekať syntetické materiály. Práve naopak, pre zahriatie využite bavlnu alebo vlnu. Pre staršie bábätká je vhodná kombinácia spodného prádla (body alebo košieľka), sveter alebo mikina plus fusák. Nesmie chýbať čiapočka, šál a rukavice. Batoľa sa snažte obliecť tak, že keď vylezie z kočiarika, nebude mu zima. Najpraktickejšia je v tomto prípade zimná kombinéza.     

Nákupy cez e-shop majú svoje výhody, ktoré vám kamenné obchody neponúkajú. Takou sú napríklad nižšie ceny a prvenstvo, keďže najnovšia kolekcia je dostupnejšia na internete oveľa skôr ako v bežných obchodoch. Investícia do zimného detského oblečenia sa vám určite vráti nie len tým, že o rok nebudete musieť absolvovať výber napríklad ďalšej vetrovky. Skúste sa pozrieť na to, ako nakúpiť kvalitné oblečenie a zbytočne nepreplácať.

TOP ponuka