Úvod / Detské oblečenie / Na čo nezabudnúť pri obliekaní novorodenca

Veľkosť detského oblečenia je dôležitá viac, ako si myslíte.

Veľkosť detského oblečenia je dôležitá viac, ako si myslíte.

Ak čakáte na príchod dieťatka, určite ste už premýšľali nad oblečením. Iste si kladiete otázky ohľadom farby, veľkosti či strihu. Každá mamina chce obliecť miminko pekne a pohodlne. A my vám prinášame rady, ako na to.

Pravidlá pri výbere detského oblečenia

Detské oblečenie vie byť veľmi roztomilé a preto je jasné, že každá z nás by toho najradšej nakúpila čo najviac. Ale pozor! Deti rastú rýchlo. Je teda lepšie nakúpiť pred narodením menej a postupne doplňovať. Oblečenie by malo byť pohodlné a voľné. Príliš krátke alebo úzke veci môžu bábätko škrtiť. Veď ani nám, dospelým, nie je príjemne v pritesnom oblečení.  Preferujte dobré a kvalitné veci vyrobené z prírodných a ekologických materiálov. Nekupujte oblečenie so „strapcami“, tlačidlami, páskami či iným príslušenstvom, pretože deti to zvyknú dávať do úst, prípadne zavádzajú a spôsobujú aj rodičom zbytočné komplikácie. Preto sú pre najmenších vhodnejšie jednoduchšie odevy.

Čo nesmie chýbať v šatníku novorodenca

Výber oblečenia veľmi závisí od toho, či sa dieťatko narodí v letných alebo v zimných mesiacoch. V lete sa sústreďte na body s krátkymi a dlhými rukávmi.  Pre novorodenca je lepšie zapínanie spredu ako preťahovací pás cez hlavu.  Overal je zas pre našich najmenších najvhodnejším oblečením na deň i noc. Ľahko sa oblieka i zapína. Nezabudnite na dupačky, vďaka nim  miminku nepadajú ponožky a je možné vyhrnúť rukávy cez ruky, aby sa drobec nepoškriabal. Dôležitá je tiež tenká mikina či svetrík, aj tenká čiapočka. V zime doplnite kombinézu, punčocháče, teplejšiu mikinu alebo svetrík, zimnú čiapku, rukavice a fusák. Nesmieme opomenúť ponožtičky, ktoré v súčasnosti  nájdete od výmyslu sveta.

Nepodceňujte výber veľkosti

Na začiatok sa odporúča nakúpiť oblečenie veľkosti 56, ktoré vydrží približne prvý mesiac. Priemerné miminko váži 3,50 kg. Každé dieťa je ale iné a pokiaľ to vaše  váži viac ako štyri kilá, voľte na prvý mesiac radšej veľkosť 62. Nedonosené bábätká nosia veľkosť 50.

Prinášame vám prehľad veľkostí novorodenca

  • 0-1 mesiac – veľkosť  56
  • 1-3 mesiace – veľkosť 62
  • 3-6 mesiacov – veľkosť 68
  • 6-9 mesiacov – veľkosť  74
  • 9-12 mesiacov – veľkosť 80

Ako sme už vyššie spomenuli, každý novorodenec je iný. Ak však dodržíte pravidlá správnej veľkosti, kvalitných materiálov a vhodných strihov, v obliekaní budete mať vyhraté. 
                                                                                                                                      

 

TOP ponuka